CONTESTS

 2016

WELSH REGIONAL CONTEST
Second Section

Venue: Brangwyn Hall, Swansea
Date: Saturday 19th March
Test Piece: The Mermaid Of Zennor
Adjudicators: Dr Robert Childs and Paul Holland


1. Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan Gibbs)
2. Deiniolen (Lois Eifion)
3. Crwbin Silver Band (Lynne Turner)
4. Abergavenny Borough (Alun F. Williams)
5. Ammanford Town (Glyn Davies)
6. Royal Buckley Town (Lee Skipsey)
7. Melingriffith 2 (Jack Capstaff)
8. Penclawdd (Tony Small)
9. Newtown Silver (Steve Edwards)
10. Ogmore Valley Silver (Alice Jones)

Best Percussion: Crwbin Silver Band

 2015

WELSH MINERS WELFARE ENTERTAINMENT CONTEST
Second/Third/Fourth Section

Venue: Newbridge
Date: Saturday 12th September
Test Piece: Own Choice Entertainment
Adjudicator: John Winterflood


1. Cinderford (Chris Howley)
2. City of Cardiff (M2)(Robin Hackett)
3. Cwmtawe & District Youth (Wayne Pedrick)
4. Seindorf Arian Crwbin (Lynne Turner)
5. Cross Keys Silver (Benjamin Atkinson)
6. Ammanford Town (Glyn R Davis)
7. Gwaun Cae Gurwen (Jeff Hutcherson)
8. Ynyshir (Gary Davies)
9. Upper Rhondda (David Langley)

..."the prizewinners were very good and I also enjoyed Crwbin."    
John Winterflood
 
SEWWBA SPRING CONTEST
Second Section

Venue: Merthyr Tydfil
Date: Saturday 16th May
Test Piece: Own Choice - Kingdom of Dragons
Adjudicator: David Hirst


1. Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan Gibbs)
2. Ebbw Valley (Gareth Ritter)
3. Crosskeys Silver (Benjamin Atkinson)
4. Briton Ferry (Jeff Pearce)
5. Crwbin Silver Band (Chris Turner)
6. Ynyshir (Gary Davies)
 
WELSH REGIONAL CHAMPIONSHIPS
Second Section

Venue: Swansea
Date: Saturday 21st March
Test Piece: Variations on Maccabeus
Adjudicator: Steve Sykes


1. Ebbw Valley (Gareth Ritter)
2. Deiniolen (Lois Jones)
3. Royal Buckley Town (Scott Lloyd)
4. Blaenavon Town (Jamie Jones)
5. Crwbin Silver Band (Chris Turner)
6. Rogerstone (Martyn Ford)
7. Newtown Silver (Steve Edwards)
8. Ogmore Valley Silver (Alice Jones)
 

 2014

SEWBBA AUTUMN CONTEST
Second Section

Venue: Merthyr Tydfil
Date: Saturday 22nd November
Test Piece: Own Choice - Chaucer's Tunes
Adjudicator: Derek Broadbent


1. City of Cardiff (M2)
2. Crwbin Silver Band (Chris Turner)
3. Rogerstone (Jeff Hutcherson)
4. Mid Rhondda (Alan Gibbs)
5. Bream Silver (Phil Turner)
6. Ammanford (Glyn Davies)
7. Crosskeys (Benjamin Atkinson)
8. Briton Ferry (Jeffrey Pearce)
9. Ynyshir (Gary Davies)
10. Gwaun-Cae-Gurwen (Jeff Hutcherson)

"With former Cory star Chris Turner leading a rejuvenated Crwbin into second place with a cracking rendition of Chaucer's Tunes"    4 Bars Rest  
WWBBA CONTEST
Second Section

Venue: Fishguard
Date: Saturday 4th October
Test Piece: Own Choice
Adjudicator: David Roberts


1. Ammanford Town (Glyn R Davies)
2. Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan Gibbs)
3. City of Cardiff (M2) (Robin Hackett)
4 Crwbin Silver Band (Ceri Thomas)
5. Ynyshir (Gary Davies)
6. Crosskeys Silver (Benjamin Atkinson)
7. Gwaun Cae Gurwen (Jeff Hutchinson)
8. Briton Ferry (Jeff Pearce)